با عضویت در وب سایت، می توانید به تمامی کتاب ها دسترسی کامل داشته باشید - درحال حاضر فقط بخشی از کتاب ها را مشاهده می کنید

رشته انفورماتیک پزشکی چیست؟

 

رشته انفورماتیک پزشکی

 

انفورماتیک پزشکی رشته ای از مطالعات است که بر ادغام علوم کامپیوتر و پزشکی به منظور بهبود مراقبت از بیمار، تحقیقات پزشکی و سازمان هایی که به آن ها اصولا مراقبت های بهداشتی می گویند، تمرکز دارد. این کار ها با استفاده از رایانه برای ذخیره و بازیابی داده های پزشکی و همچنین کمک به تصمیم گیری و انجام اقدامات مؤثر است. از طریق این زمینه، متخصصان پزشکی می توانند نظر خود را از بیماری ها و پیشرفت آن ها در طول زمان بهبود بخشند. علاوه بر این، سیستم‌ های انفورماتیک پزشکی نیز طیف گسترده ‌ای از مزیت‌ ها را برای متخصصان مراقبت ‌های بهداشتی فراهم می‌ آورد، مانند این که به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد به اطلاعات بهتری با سرعت بیشتری دسترسی پیدا کنند و یا بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ ها تصمیمات سریع ‌تری بگیرند. به همین دلیل است که رشته انفورماتیک پزشکی نقش مهمی در ارائه زمان پاسخ سریع در شرایط بحرانی مانند جراحی ها یا زمانی که تشخیص باید به سرعت انجام شود، ایفا می کند.


تاریخچه رشته انفورماتیک پزشکی

 

تاریخچه رشته انفورماتیک پزشکی

 

انفورماتیک پزشکی یک رشته نوظهور پزشکی است که شامل استفاده از علم و فناوری اطلاعات برای بهبود مراقبت از بیمار، تحقیق و تصمیم گیری بالینی است. بیش از چهار دهه است که وجود داشته است و در طول سالها شاهد پیشرفت فوق العاده ای بوده است. تاریخچه انفورماتیک پزشکی را می توان به دهه 1960 ردیابی کرد، زمانی که کامپیوتر های اولیه در تنظیمات مراقبت های بهداشتی برای ذخیره و بازیابی سریع تر داده ها استفاده می شدند. از آن زمان، این زمینه با نوآوری‌هایی در هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ و یادگیری عمیق رشد قابل‌توجهی داشته است که اکنون پزشکان را قادر می‌سازد تا با استفاده از تشخیص دقیق، تصمیمات بهتری بگیرند. انفورماتیک پزشکی از زمان ایده اولیه خود راه طولانی را پیموده است و همچنان به انقلاب در صنعت مراقبت های بهداشتی ادامه می دهد.


موقعیت های شغلی در زمینه رشته انفورماتیک پزشکی

 

موقعیت های شغلی در زمینه رشته انفورماتیک پزشکی

 

رشته انفورماتیک پزشکی، دارای موقعیت های شغلی مختلفی است که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زمینه مدیریتی

توسعه و ارتقا سیستم های اطلاعاتی مدیریت در سطوح مختلف.

 • زمینه آموزشی

آموزش دروس مرتبط با حوزه انفورماتیک پزشکی در زمینه تحلیل داده ها، مدیریت داده ها.

 • زمینه خدماتی

ارائه خدمات درمانی و آموزش روش ها و مهارت های تخصصی از راه دور.

 • زمینه پژوهشی

جست و جو در زمینه کاربرد روش های نوین ذخیره سازی و بازیابی داده های پزشکی جهت بهینه سازی سیستم ها در حوزه بهداشت و درمان.


هدف رشته انفورماتیک پزشکی

 

هدف رشته انفورماتیک پزشکی

 

هدف رشته انفورماتیک پزشکی استفاده از فناوری برای بهبود ارائه مراقبت های بهداشتی در کنار کیفیت بهتر و کاهش هزینه ها است.

انفورماتیک پزشکی با تمرکز بر استفاده از داده ها برای توسعه شیوه های پزشکی مبتنی بر شواهد، به دنبال بهبود:

 • دسترسی به سوابق بیماران
 • تسهیل ارتباط بین ارائه دهندگان
 • افزایش کارایی در ارائه خدمات
 • اطمینان از صحت تشخیص و درمان
 • کاهش خطا در سیستم های مدیریت دارو
 • افزایش ایمنی بیمار
 • ترویج سیاست های بهداشت عمومی بهتر می باشد.

در نهایت هدف انفورماتیک پزشکی ایجاد سیستمی است که بتواند به طور موثر اطلاعات را در کل صنعت مراقبت های بهداشتی برای نتایج بهتر به اشتراک بگذارد.


بازار کار رشته انفورماتیک پزشکی

 

بازار کار رشته انفورماتیک پزشکی

 

حوزه انفورماتیک پزشکی یک بازار کار به سرعت در حال رشد و بسیار ارزشمند است که دارای طیف گسترده ای از مسیرها و فرصت های شغلی است. پیش‌بینی می‌شود که حوزه انفورماتیک پزشکی یکی از سریع ‌ترین رشته ‌های در حال رشد در دهه آینده با نرخ رشد بازار کار 15 درصد باشد. با دیجیتالی شدن روز افزون اطلاعات بیماران، نظام های بهداشتی کشور های مختلف، به دنبال متخصصان با تجربه در این زمینه هستند تا به تجزیه و تحلیل و مدیریت داده های بیماران جامعه کمک نمایند.

در نظر داشته باشید، همان طور که تکنولوژی به تکامل خود ادامه می ‌دهد، فرصت‌های موجود در این زمینه نیز افزایش می‌ یابد. متخصصان انفورماتیک پزشکی برخی از مهم ترین نقش ‌ها را در ایجاد تغییرات معنی ‌دار در سیستم بهداشتی جوامع برعهده دارند. افرادی که علاقه مند به دنبال کردن یک حرفه هیجان انگیز در انفورماتیک پزشکی هستند، فرصت های چالش برانگیز زیادی را در این صنعت همیشه در حال تحول را در دسترس خواهند داشت.

بدون شک، اگر به دنبال انتخاب رشته مناسب برای آینده خود هستید، رشته انفورماتیک پزشکی، یک گزینه ایده آل برای شما خواهد بود. در نظر داشته باشید که متخصصان انفورماتیک پزشکی این پتانسیل را دارند که با ادغام یک پارچه سازی فناوری، پزشکی و داده بهداشتی در سیستم های با کاربری آسان، عصر جدیدی از ارائه مراقبت های بهداشتی را ایجاد می نمایند. آن ها همچنین نقش مهمی در توسعه استراتژی های جدید برای بهبود نتایج بالینی و ایمنی بیمار دارند. با وجود پتانسیل بسیار زیاد برای نوآوری و بهبود، شکی نیست که متخصصان انفورماتیک پزشکی یک دارایی ارزشمند برای هر سازمان مراقبت بهداشتی هستند.